آیا لپ‌تاپ ها قابل ارتقاء هستند ؟ راه های افزایش سرعت لپ تاپ

آیا لپ تاپ ها قابل ارتقا هستند .

امروز قصد دارم به این سوال که ایا لپ تاپ  ها قابل ارتقا هستند جواب بدم  پس با ما در این پست همراه باشید .

لپ‌تاپ ها بر خلاف سیستم های دسکتاپ یا PC ها از اجزای جدا ساخته نشده‌اند ، یعنی CPU و کارت گرافیک مجزایی که قابلیت کم یا زیاد کردن داشته باشند ندارند و در 90 درصد لپ‌تاپ ها فقط هارد و رم قابل ارتقا هست .

چرا 90 درصد ؟

در بعضی از لپ‌تاپ ‌ها RAM  بر روی برد سیستم نصب شده و قابل تعویض نیستند و  فقط هارد آنها قابل ارتقاء و تعویض است . و در برخی دیگر هیچکدام قابل ارتقاء و تعویض نیستند .

برای افزایش سرعت و کارایی لپ تاپ چیکار کنیم ؟

برای این کار می‌توانید روی لپ تاپ های  که از هارد معمولی استفاده می‌کنند از هارد   SSD  استفاده کنید  و رم سیستم را افزایش دهید . به این توجه داشته باشید که با افزایش رم شرد کارت گرافیک شما افزایش می‌یابد و در برنامه ها و بازی ها بهتر عمل می‌کند .SSD سرعت پردازش شما سریع تر می‌کند بطوری که بعد نصب آن تغییرات را به خوبی احساس خواهید کرد . اگه عمر لپ تاپ شما از 5 سال بیشتر است پیشنهاد ما هارد  SSD  است .

امروزه سیستم ها برای اجرای برنامه های به رم بالایی دارند ، یعنی برنامه های حدید‌‌ی که نصب می‌کنیم به رم بیشتری نیاز دارند پس اگر از برنامه های جدید استفاده می‌کنید رم را در الویت های خود قرار دهید .

دلیل ما برای استفاده از هارد SSD چیست ؟

هارد های SSD  بر خلاف هارد های سخت که به فشار، ضربه و شک حساس هستند این مشکلات را ندارند و بر عکس هارد سخت، گرانتر هستند . شما باید سرعت را فدای حجم کنید البته راه های زیادی برای این هست هارد خودتان رو استفاده کنید .

1 اون رو بجای درایور نوری یا همون DVD رایتر قرار بدین .

2  با استفاده از باکس هارد اون رو به هارد اکسترنال تبدیل کنید و با خودتان حمل کنید .

سرعت هارد SSD  تا 5 برابر بیشتر از هارد های سخت هست و با لرزش هم مشکلی ندارند  یعنی می توانید در خودرو  یا در حال حرکت از لپ تاپ خود استفاده کنید و در همین حال ترسی از خراب شدن هارد خود نداشته باشید . این هارد ها کم مصرف هستند و خیلی سبک هستند به حدی که اگر در دستان بگیرید وزنی حس نمی‌کنید .

راه های دیگر افزایش سرعت  لپ تاپ

حال می خواهیم به راه های دیگر افزایش سرعت لپ تاپ بپردازیم ، بهتر است هرجند وقت یک بار 6 ماه تا یک سال ویندوز خود را عوض کنید و نسخه جدید تر آن را نصب کنید .  این کار باعث می شود سرعت لپ تاپ بیشتر شود  ، برنامه های که نصب می کنید دارای کش هستند که به مرور زمان این کش ها بیشتر می شود پس با عوض کردن ویندوز می‌توانید این کش ها را پاک کنید .

اگر لپ تاپ شما بیشتر از دو سال است که سرویس نشده است بهتر است آن را به مراکز تعمیر مجاز ببرید تا گرد و خاک موجود در فن CPU رو پاک کنند . در مقاله ای جدا به این موضع پرداخته‌ایم که می‌توانید آن را در این لینک ببینید .

Views: 84

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *