AMD Big Navi ممکن است سریعتر از RTX 3080 باشد!

ما فقط چند هفته با معرفی GPU های AMD RDNA 2 فاصله داریم ، اما ممکن است یک لیست سیستم عامل زودتر از مشخصات کارت های Big Navi مورد انتظار این شرکت رد شود.

eagle-eyed Redditor در سیستم عامل جدید (ROCm (Radeon Open Compute لیستی پیدا کرد که برخی از مشخصات GPU به اصطلاح Sienna Cichlid را نشان می دهد – در غیر این صورت Navi 21 یا Big Navi شناخته می شود – که به عنوان گل سرسبد RX وارد سری 6000 خواهد شد.

سخت افزار AMD Big Navi

این لیست حاکی از آن است که GPU دارای 80 واحد محاسبه (CUs) و یک گذرگاه حافظه 256 بیتی خواهد بود. اگر هر واحد محاسبه (CUs) در معماری RDNA 2 AMD همچنان برابر با 64 پردازنده جریان (SPs) باشد ، این بدان معنی است که این گرافیک 5،120SP خواهد داشت.

اگر این درست باشد و اگر GPU با آخرین فرآیند 7 نانومتری TSMC کار کند ، پردازنده شاخص RDNA 2 می تواند عملکرد Nvidia RTX 3080 را ارائه دهد. به هر حال ، AMD قبلاً قول داده است كه RDNA 2 در هر وات 50٪ كارايي بيشتر از معماري RDNA نسل اول خود خواهد داشت.

 

علاوه بر این ، شایعات اخیر حاکی از آن است که پردازنده گرافیکی از 16 گیگابایت VRAM بهره می برد – بیش از 10 گیگابایت انویدیا روی پردازنده گرافیکی Ampere خود بارگیری کرده است.

نسخه میان رده AMD Big Navi

در بروز رسانی میان افزار همچنین به یک کارت گرافیک با  رمز Navy Flounder اشاره شده است که گمان می رود Navi 22 یا Navi 23 باشد. این پردازنده گرافیکی میان رده دارای 40 CU و یک باس حافظه 192 بیتی است که با توجه به لیست 2560SP در نظر گرفته شده است.

 

این کارت احتمالاً به عنوان جایگزینی برای AMD RX 5700 XT وارد بازار می شود ، اما با معماری جدیدتر RDNA 2 از ردیابی اشعه در زمان واقعی پشتیبانی می کند و قابلیت بازی در 4K را دارد. ما هنوز هیچ جزئیاتی در مورد عملکرد نداریم .

 

طولی نمی کشد که ما به جزئیات پی خواهیم برد ، زیرا AMD این پردازنده های گرافیکی جدید را با نام تجاری سری RX 6000 در تاریخ 28 اکتبر اعلام خواهد کرد.

Views: 68

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *